טבעונות וספורט- יש חיה כזו!

אנשים מרימים גבה כשאתם אומרים שאתם ספורטאים טבעונים? שירימו….

יותר ויותר אנשים חורטים על דגלם תזונה צמחונית או טבעונית. מה ההשלכות של סוג תזונה שכזה על ביצוע פעילות ספורטיבית? כיום ידוע שאפשר להיות טבעוני וספורטאי- זה אפשרי בהחלט ואין צורך לחשוש ממחסורים תזונתיים. הכל עניין של תפריט נכון ומותאם אישית לספורטאי, לסוג הספורט ולתוכנית האימונים.

כמו בכל ייעוץ תזונתי, גם במקרה של ספורטאים טבעונים, חשוב לשים לב לכמה דברים חשובים:

  1. לבנות תפריט מאוזן ומותאם אישית.
  2. לעקוב ולוודא שהספורטאי אינו סובל מחוסרים תזונתיים, שכמו אצל כולם, עלולים לגרום לפגיעה במצבו הבריאותי, חשיפה לפציעות ספורט ותשישות.

ספורטאים טבעונים? למה חשוב לשים לב?

כל הספורטאים חשופים למספר חוסרים תזונתיים אפשריים: ברזל, B12, סידן וחלבון.
על ספורטאים טבעונים לתת יתר תשומת לב למדדים אלה, במיוחד אם רק לאחרונה עברת לתזונה טבעונית. חשוב מאוד, לאחר שמורידים את המזונות מן החי, להקפיד גם על הכנסת מזונות אחרים וחדשים במקומם על מנת לא ליצור את אותם חסרים.

כיצד תשמרו על תזונה מאוזנת, הכוללת את כל המרכיבים החשובים? הנה כמה דגשים:

ברזל ואבץ

ברזל ואבץ הם מינרלים החיוניים למערכות רבות בגופנו. אלו שני מינרלים, אשר לא מעט אנשים סובלים מחסרונם. כאשר אתם מקפידים על תזונה צמחונית או טבעונית, עליכם להקפיד על שילוב נכון בין מרכיבי המזון השונים כדי לשמור על רמות טובות של ברזל ואבץ.

כיצד ניתן להגביר את ספיגת המינרלים הללו בגוף?

  • הנבטת קטניות – מגבירה את ספיגת הברזל והאבץ בגוף.
  • צריכת המאכלים יחד עם ויטמין C , הקיים בעגבניה, גמבה, תות שדה ופירות הדר.
  • הימנעות מצריכת מאכלים אלה יחד עם קפה או תה, הפוגעים בספיגה.

ויטמין B12

ויטמין B12 מגיע רק מן החי ואי אפשר לצרוך אותו בתזונה צמחונית או טבעונית.
זהו ויטמין חשוב עד מאוד, ולכן הקפידו לערוך בדיקות דם אחת לחצי שנה כדי לעקוב אחר רמת הויטמין בגוף, ובכל מקרה מומלץ לקחת תוסף בכל יום.

חלבון

לספורטאים אשר אוכלים תפריט רגיל קל מאוד להגיע לכמות החלבון הנדרשת באמצעות אכילת מזונות מן החי. לאלו המקפידים על תזונה טבעונית  יש לבנות תפריט מתאים. זו משימה אפשרית ופשוטה.
חלבון מן הצומח ניתן לצרוך מקטניות, אגוזים, משקאות חלב סויה, סייטן וזרעים. כדי שספיגת החלבון תהיה טובה, יש לשלב נכון את מגוון החלבונים מן הצומח, למשל: שילוב בין קטניות ודגנים, כגון: לחם עם ממרח חומוס תוצרת בית או מג'דרה, המשלבת בין עדשים (קטניה) לאורז (דגן).

ויטמין D  וסידן

מוצרי חלב הם המקור העיקרי לקבלת ויטמין D ולסידן. מחסור בשניהם עלול לפגוע בצפיפות העצם ולגרום לפציעות ספורט או לקושי בהחלמה מפציעות כאלה.

מקורות צמחיים טובים לסידן: טחינה גולמית מלאה, ברוקולי, קייל, כרוב, כרובית, שקדים טבעיים ומוצרי טופו.

תזונה מותאמת לספורטאים היא חלק בלתי נפרד משגרת חייהם, כמובן שגם אם עברתם לתזונה טבעונית.
מוזמנים לפגישת ייעוץ. נבנה יחד תפריט מאוזן, התואם את תוכנית האימונים, שיאפשר לכם לראות שיפור בביצועים תוך שמירה על הבריאות.

לקביעת פגישת ייעוץ ראשונית בנושא תזונת ספורט התקשרו: 052-5507990